• info@limeindustry.in.ua

    info@limeindustry.in.ua

  • +38 (050) 419-75-06

    +38 (050) 419-75-06

Конференція LIMEFORUA.2021: десятиріччя розвитку асоціації та бачення майбутнього вапняної індустрії

16 грудня 2021 року у Києві відбулася РІЧНА КОНФЕРЕНЦІЯ ВАПНЯНОЇ ІНДУСТРІЇ LIMEFORUA.2021.  

Учасниками конференції стали представники владних інституцій, виробники вапнякової продукції та вапна, постачальники спеціалізованої техніки, виробники будівельних матеріалів, логістичні, юридичні та інші компанії. Високий рівень конференції засвідчила участь голови Державної служби геології та надр України Романа Опімаха.

Партнерами конференції виступили Міністерство аграрної політики та продовольства, Державна служба геології та надр України, Інститут Аграрної економіки, ПрАТ «Тернопільський кар’єр», GMK Center та ПБГ Ковальська.

партнери конференції

Ключові теми події: підсумки року та перспективи вапняної індустрії у 2022 році, активна розробка нових вапнякових продуктів, розвиток важливого для країни еко напрямку, захист ринку від неконтрольованого імпорту.

За підсумками конференції, УАВП запрошує зацікавлених до реалізації наступних ініціатив:

  • Розробка робочою групою фінальної редакції проєкту державної програми підтримки розкислення ґрунтів із подальшим поданням та затвердженням КМУ України;
  • Робота в ініціативній групі з протидії неконтрольованому імпорту доломітового мінерального порошку;
  • Співорганізація ІІ демо-шоу техніки у Максимівці (ПрАТ «Тернопільський кар’єр»), червень 2022;
  • Реалізація проєкту виготовлення паперу з вапняку;
  • Звернення з ідеями та пропозиціями до новоствореного відділу R&D УАВП по створенню та розвитку нових вапнякових продуктів/ринків.

Контакти для звернення:

Роман Гладуненко, моб. +38050 419 75 06, info@limeindustry.in.ua.

Олег Місюк, керівник відділу R&D УАВП, моб. +38050 443 17 34

Конференція розпочалася з виступу голови Державної служби геології та надр України Романа Опімаха, який у виступі представив сучасний підхід до надрокористування, що послідовно розбудовується службою, та про об’єкти з покладами вапняку, підготовлені для придбання на аукціонах. Втілення визначених пріоритетів у роботі Державної служби геології та надр – сервісної установи, модернізації регулювання, залучення інвестицій дозволили сформувати один із найбільш відкритих та сучасних органів виконавчої влади, який сприяє розвитку видобувної промисловості країни.

У вітальному виступі президент УАВП Михайло Корилкевич представив яскраву та результативну десятирічну історію розвитку асоціації: проведені події, участь у Світовій вапняній асоціації ILA, набутий експертний статус, членство в асоціації найбільших виробників ринку. Президент УАВП представив план подій на 2022 рік, які організовує або підтримує асоціація: конференції, круглі столи, демо-шоу спеціалізованої техніки. Зокрема, УАВП виступає партнером чергового InvestForum UA.2022 на Тенерифе, який відбудеться у березні 2022 року.

Головна

РИНОК ВАПНЯКОВОЇ ПРОДУКЦІЇ / НОВІ ПРОЄКТИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ

Виконавчий директор УАВП Роман Гладуненко представив результати вапнякової галузі у 2021 році та прогноз розвитку ринку у 2022 році. За підсумками року, очікується помітне зростання як ринку вапняку, так і ринку вапна – близько +5%. Ключові передумови: позитивна динаміка у металургійній галузі, зростання дорожніх робіт, загальне пожвавлення економіки після кризового попереднього року. Серед основних особливостей року: повернення до зростання імпорту вапняку та помітне зростання виробництва окремими компаніями малого/середнього розміру. Серед загрозливих факторів, які сприяють, в тому числі, збільшенню імпорту: зростання вартості енергоносіїв та залізничних тарифів. Загалом, є ознаки певного насичення ринку та загострення конкурентного середовища. У цій ситуації перевагу отримують компанії, які впроваджують сучасні технології та управлінські практики і вкладаються у стратегічний розвиток.

Директор провідного аналітичного агентства GMK Center Станіслав Зінченко відзначив високі цьогорічні показники роботи вітчизняної металургії. Разом з тим, розвиток галузі в наступному році відзначається більшою невизначеністю та впливом багатьох чинників міжнародного характеру, реалізація кожного з яких може здійснити суттєвий вплив на ситуацію. Тож на 2022 рік проголошується обережний прогноз виробництва сталі в Україні у межах +/-1% від рівня поточного року.  

Юрій Батлук, начальник відділу управління проєктами розвитку ПБГ «КОВАЛЬСЬКА», представив результати реалізації проєкту переоснащення цеху виробництва вапна у с.Розвадів Львівської області. За короткий період від початку 2021 року, завдяки системному підходу та напрацьованим практикам промислового будівництва, компанії вдалося завершити складний проєкт та запустити оновлений вапняний завод із відмінними показниками продуктивності та якості продукції. Переоснащення вапняного виробництва здійснювалося у рамках створення великого промислового хабу, який включатиме заводи з виробництва газобетону, сухих будівельних сумішей та мінерального порошку. Представлені результати викликали в учасників конференції ідею проведення бізнес-візиту на оновлене  виробництво в Розвадові для переймання успішного досвіду. ПБГ «Ковальська» запрошує!

ПРОТИДІЯ ІМПОРТУ ДОЛОМІТОВОГО МІНПОРОШКУ

Важливою темою конференції знову став розгляд ситуації із неконтрольованим зростанням імпорту доломітового мінпорошку виробництва ТОВ «Доломіт» (Білорусь). З 2016 до 2020 року поставки доломітового МП від ТОВ «Доломіт» зросли з 48 тис т до 163 тис т, за дев’ять місяців 2021 року імпортовано вже 203 тис т мінпорошку, що переважає рівень минулого року на 77% – тобто тиск на ринок все більше загострюється. І це при достатніх потужностях вітчизняних виробників, у яких, тим часом,  відбираються можливості розвитку, виплати заробітних плат працівникам та сплати податків усіх рівнів. Згідно рішення попередньої літньої конференції УАВП, за цей період було проведено перемовини з юридичними компаніями та виробниками мінпорошку і сформовано ініціативну групу, яка бере на себе співфінасування та супровід процесу протидії імпорту мінпорошку. Українська асоціація вапняної промисловості продовжує координувати дії із вирішення питання захисту вітчизняного ринку мінпорошку від демпінгуючого імпорту.

ЕКО-НАПРЯМОК

Друга частина конференції була присвячена детальному розгляду теми розвитку еко-напрямку – використанню вапнякових продуктів у розкисленні ґрунтів, очищенні водойм та новому перспективному проєкту – виготовлення паперу з вапняку.  

Проблема занедбаності ґрунтів та забрудненості водойм послідовно розробляється Українською асоціацією вапняної промисловості у співпраці з партнерськими компаніями та організаціями.

Старший науковий співробітник ННЦ «Інститут аграрної економіки» Ігор Сабій представив Проєкт державної програми підтримки розкислення ґрунтів, розроблений у співпраці з УАВП, який пройшов вже перше коло обговорення робочою групою. Програма передбачає, зокрема, компенсацію сільгосппідприємствам 25% витрат, пов’язаних із проведенням заходів щодо хімічної меліорації ґрунтів на суму 581 млн грн у рік. Дія програми розрахована на п’ять років із загальним бюджетом 2 906 млн грн із державного бюджету. Зазначимо, що програма розробляється за попереднього схвалення та зацікавлення Міністерством аграрної політики та продовольства, тож ми очікуємо на позитивне рішення щодо її захисту.

Шуберанський Віталій, засновник компанії FRENDT, представив можливості точного землеробства, зокрема, у проведенні розкислення ґрунтів. У планах компанії – організувати проведення багаторічного практичного досвіду на кількох ділянках із внесенням різних видів меліорантів, з різною технологією та різними нормами внесення для вивчення їх особливостей та визначення оптимальних моделей оздоровлення ґрунтів. Результати досліджень, очікувано, будуть мати велике значення для розробки рекомендацій, обґрунтування економічної доцільності та популяризації самого питання розкислення ґрунтів.

ВІДЕО: результати очищення острівка «Чайка» (Тернопіль)

Професор Віктор Мельничук доповів про хід реалізації іншого важливого проєкту, ініційованого ПрАТ «Тернопільський кар’єр» та Національним університетом водного господарства та природокористування – використання вапнякової продукції в очищенні прісних водойм.  Станом на сьогодні, в межах проєкту, розроблено технічні умови та отримано сертифікат відповідності на вапнякову продукцію, виготовлено перші партії та розпочато реалізацію продукту, запатентовано спосіб санації водойм вапняковими меліорантами. Здійснена успішна апробація використання вапнякового продукту в оздоровленні водойм приватної та комунальної власності, зокрема, острівка «Чайка» в Тернополі. Серед наступних планів: подальша практика використання вапнякової продукції для очищення водойм, ініціація розробки державної програми санації водойм вапняковими меліорантами із залученням екологічних фондів, проведення інформаційної та роз’яснювальної роботи для населення щодо вапнякової санації водойм за участю природоохоронних, громадських організацій.

Особливе зацікавлення учасників конференції викликало представлення абсолютно нового для України проєкту – виготовлення паперу з вапняку, який представив експерт Шафагат Набієв. Ідея особливо актуальна, зважаючи на проблему вирубки лісів та необхідність економії води, яка використовується у традиційному виготовленні паперу та повністю відсутня у новій технології. Папір з вапнякового каменю виготовляється в суміші приблизно 80%  борошна карбонату кальцію (мінерал кальцит) та поліетилену  HDPE (близько 20%). Разом ці матеріали утворюють м’який, гладкий, яскраво-білий папір, міцний, стійкий  одночасно до води і стирання.  Мінеральний папір не містить хлору, кислот і безпечний для навколишнього  середовища. При експозиції ультрафіолетом (наприклад, на сонці) і зволоженні розпадається приблизно через рік, повертаючи карбонат кальцію в тверду форму. Мінеральний папір водонепроникний і масложаростійкий та є прекрасною екологічною альтернативою целюлозно-паперовим субстратам, поліетиленовим і поліпропіленовим плівкам. Собівартість виробництва кам’яного паперу в порівнянні зі звичайним – у кілька разів нижче. Написи на такому матеріалі довговічні, писати на ньому можна навіть під водою. Крім того, кам’яний папір  гіпоалергенний. Налагодження виробництва мінерального паперу в Україні набуло особливої актуальності у звʼязку з ухвалою Верховною Радою закону “Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України”. Учасникам конференції презентувались зразки мінерального паперу, що виробляється в Узбекистані у м. Фергана на підприємстві Fergana stone paper  у кількості 9 тис т у рік, де побували представники  ПрАТ «Тернопільський карʼєр» напередодні.

Конференція завершилася святкуванням 10-річчя від створення Української асоціації вапняної промисловості. Особливі відзнаки отримали найбільш активні та прогресивні учасники асоціації: ПрАТ «Новотроїцьке рудоуправління», група «УКРСПЕЦИЗВЕСТЬ», ПБГ «Ковальська», представництво найбільшої світової вапняної компанії «LHOIST», група «GALVAPNO», ПрАТ «Тернопільський кар’єр».

У своєму виступі, який відкривав конференцію, президент асоціації Михайло Корилкевич анонсував річні заходи УАВП 2022 року. Тож запрошуємо врахувати річні події асоціації у своїх планах та долучитися до нашої спільноти!

РІЧНА КОНФЕРЕНЦІЯ ВАПНЯНОЇ ІНДУСТРІЇ LIMEFORUA.2021

ФОТОРЕПОРТАЖ Будівельний журнал

МАТЕРІАЛИ КОНФЕРЕНЦІЇ