• info@limeindustry.in.ua

    info@limeindustry.in.ua

  • +38 (050) 419-75-06

    +38 (050) 419-75-06

«Ковальська» розпочала розробку геополімерного бетону

Учасник “Української асоціації вапняної промисловості”
ПБГ «Ковальська» приступила до розробки рецептур геополімербетону.

Це екологічний будівельний матеріал, в якому замість цементу використовуються відходи промисловості. При цьому якісні характеристики готових виробів з нього обіцяють бути кращими, ніж в виробах із класичних бетонів.

«Ковальська» піклується про екологічність власного виробництва і застосовує сучасне обладнання та інноваційні технології, а також постійно вдосконалює рецептури. Зокрема, фахівці ІТЦ компанії працюють над створенням нових бетонних сумішей, виробництво яких було б більш щадним для навколишнього середовища (без зниження якісних характеристик продукції).

Цього року в «Ковальській» розпочалося активне практичне вивчення геополімербетонів. Теоретичні засади для розробки таких рецептур були закладені у Франції та Україні ще наприкінці ’70-х років минулого століття. Однак багато років доробки залишалися на сторінках наукових робіт. Кілька років тому європейці вдалися до активних спроб перенести теорію у практичну площину. Адже геополімери набагато екологічніші в виробництві та експлуатації, ніж вироби зі звичайного бетону.

Вікторія Співак, директор інноваційно-технологічного центру:

Виробництво геополімерних бетонів зменшило б викиди СО2 та витрати енергії. А також сприяло б переробці відходів металургії та теплової енергетики. Адже замість цементу в таких сумішах використовється мелений доменний гранульований шлак. Сьогодні він складується, займаючи величезні площі, у Запоріжжі, Кривому Розі та в інших промислових центрах нашої країни. Ми б могли скерувати цю сировину на виробництво «зеленого» бетону. Всі хімічні елементи, що входять до складу шлаку, іммобілізуються в результаті хімічних реакцій– вони не розкладаються під дією дощу, снігу, вітру тощо. Взагалі геополімери більш стійкі до впливу агресивного середовища, ніж класичні бетони. А вироби з них теоретично спроможні витримувати удвічі більші навантаження, ніж звичні бетонні вироби. Найбільш перспективний напрям для застосування геополімерів – аграрний сектор. У Німеччині вже використовують у сільському та комунальному секторах конструкції з геополімерного бетону.

За словами Вікторії Співак, особливість створення рецептур геополімеру полягає в тому, щоб дібрати вдалий тип та дозування активаторів – хімічних сполук, які нададуть суміші в’яжучих властивостей. Адже, шлак, на відміну від цементу, є низькоактивним. До того ж наукові вишукування мають ще один важливий обмежувальний чинник: геополімери не мають бути дорожчими за бетони з цементом у складі. За оптимістичних прогнозів, до кінця року команда ІТЦ «Ковальської» приступить до повного циклу лабораторних досліджень нових рецептур геополімерних бетонів.

Цікаві факти

1. На думку французького винахідника геополімерних бетонів Жозефа Давидовіца, зі штучного каменю, за складом подібного до геополімеру, створювалися знамениті єгипетські піраміди.

2. Brisbane West Wellcamp Airport в Австралії – проект, що знаменує дуже важливу віху в інженерії. Це найбільший в світі об’єкт, виконаний з геополімеру. Цифри вражають: з бетону нового покоління зведено 40 000 м3, тобто тут використано 100 000 тонн геополімербетона. Цікаво, що будівництво цього аеропорту вперше в історії Австралії профінансовано приватними особами – відомої бізнес-сім’єю Вагнерів.

3. Global Change Institute, Інститут глобальних змін Університету Квінсленда – перша в світі будівля, де геополімербетон використаний для складних конструкційних цілей. Чотириповерхова будівля для загального використання складається з 33 збірних панелей і надміцних балок. Вони зроблені з геополімербетона на основі шлаку / золи.

Джерела: Budport, Kovalska